The Real New Orleans (As seen on HBO)

Treme, HBO, 2010-2013

Powiem to od razu: uwielbiam serial The Wire i pewnie kiedyś jeszcze o nim napiszę. Ale na razie myślami wciąż jestem w Nowym Orleanie, więc musiałam w końcu zobaczyć Treme, serial tego samego producenta, poświęcony jednemu miastu, opowiedziany przez pryzmat krzyżujących się ze sobą historii jego mieszkańców. I z fantastyczną rolą Wendella Pierce’a, który w The Wire grał Bunka, jedną z moich ulubionych postaci serialowych. Na razie obejrzałam pierwszy sezon i dzielę się wrażeniami.

Treme to złożony portret miasta, które przepracowuje traumę i z niepokojem patrzy w przyszłość. Żałoba jest wspólnym doświadczeniem niemal wszystkich bohaterów serialu. Nawet jeżeli ktoś nie stracił podczas huraganu i powodzi nikogo bliskiego, opłakiwać może utratę dachu nad domem, brak pracy, rozpad lokalnych społeczności czy przerwanie ciągłości tradycji. Ale problematyka żałobna rozpisana jest przede wszystkim na dwie postacie, które w pierwszym sezonie odgrywają ważne role. LaDonna (Khandi Alexander) poszukuje brata, który zaginął podczas huraganu Katrina. Poznanie prawdy o jego zaginięciu będzie warunkiem powrotu bohaterki do świata żywych. Creighton (John Goodman) to akademicki wykładowca i pisarz, który pełni rolę kronikarza i adwokata Nowego Orleanu poszukującego sprawiedliwości dla zdruzgotanego, zniszczonego miasta. Choć Creighton nikogo nie stracił, również musi pogodzić się z rzeczywistością, aby dalej w niej funkcjonować. Nie będę zdradzać, jakie są losy tych bohaterów, napiszę tylko, że ich historie oparte są na pracy żałoby i różnych postawach wobec tego procesu.

Choć następstwa Katriny są główną osią fabularną serialu, Treme w dużej mierze problematyzuje po prostu unikalny charakter miasta, który tworzą różne środowiska. Najważniejsze są tutaj muzyka, kuchnia i karnawałowe tradycje składające się na kwintesencję naszych wyobrażeń o Nowym Orleanie. I to właśnie pytania o autentyczność i tożsamość Nowego Orleanu są według mnie najciekawszym tematem serialu. W przeciwieństwie do innych kręgów tematycznych, problem autentyczności nie skrystalizował się jako osobny wątek serialu, nie wybrzmiewa jako powracający motyw czy postać. Stanowi za to podszewkę niemal każdej sceny muzycznej i każdego dialogu nakierowanego na rozpoznanie i celebrację wyjątkowości miasta.

Szczególnie jasno problem ten wybrzmiewa w scenach z turystami. W pierwszym sezonie jest ich zaledwie kilka. Nie wiem, czy ten wątek zostanie potem rozwinięty. Mam nadzieję, że tak, bo jest bardzo ciekawy. W każdym razie w pierwszym sezonie twórcy serialu są dla turystów bezlitośni. Turyści to bezrefleksyjne istoty, które bez zażenowania zwiedzają zniszczone huraganem okolice w autobusach, jak na safari; rozprawiają o Lower Ninth Ward bazując na wiedzy z telewizyjnych wiadomości; domagają się, aby uliczni muzycy zagrali coś autentycznego. Przyjeżdżają, aby spotkać się ze swoimi wyobrażeniami, oczekując zarazem, że to spotkanie będzie prawdziwe i autentyczne.

Treme przenika niepokój, że Nowy Orlean zamieni się w turystyczną wydmuszkę. Ale jednocześnie serial nanosi na mapę miasta miejsca, które staną się turystycznymi atrakcjami. Jest coś niepokojącego w tym, że w sieci można znaleźć wycieczki Mardi Gras Indians reklamowane hasłem AS SEEN ON HBO. Zjawisko z gruntu kontrkulturowe i trudno uchwytne staje się zorganizowanym widowiskiem. Ale pisząc to sama fetyszyzuję autentyczność fenomenu, o którym wiem tylko tyle, ile całkiem niedawno przeczytałam

W każdym razie oglądając Treme nieustannie powtarzam sobie, że nic nie wiem o Nowym Orleanie, choć HBO z powodzeniem tworzy poczucie poufałości i zażyłości. Ale w końcu to jest warunek dobrego telewizyjnego show.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: